Kas ir e-komercija?

E-komercija jeb elektroniskā komercija attiecas uz preču un pakalpojumu pirkšanu un pārdošanu internetā. Tā ietver ne tikai interneta veikalus, bet arī tiešsaistes tirgus, digitālo preču pārdošanu, abonementu pakalpojumus un daudzus citus biznesa modeļus, kas darbojas tiešsaistē.

Kopš 1990. gadiem, kad e-komercija sāka attīstīties, tā ir radikāli pārveidojusi to, kā mēs iepērkamies un veicam darījumus. Šodien e-komercija ir kļuvusi par neatņemamu mūsdienu ekonomikas daļu, piedāvājot uzņēmumiem jaunas iespējas sasniegt klientus un paplašināt savu darbību.

Latvijā e-komercijas nozare pēdējos gados ir piedzīvojusi strauju izaugsmi, un arvien vairāk uzņēmumu pāriet no tradicionālās tirdzniecības uz tiešsaistes modeli vai izveido hibrīdu pieeju, kas apvieno abas metodes.

E-komercijas attīstība

E-komercijas veidi

Izpētiet dažādus e-komercijas modeļus un to pielietojumu

B2C (Business-to-Consumer)

Visizplatītākais e-komercijas modelis, kurā uzņēmumi pārdod produktus vai pakalpojumus tieši patērētājiem. Piemēri ietver interneta veikalus, kas piedāvā apģērbus, elektronikas preces vai pārtiku.

B2B (Business-to-Business)

E-komercijas modelis, kurā uzņēmumi pārdod produktus vai pakalpojumus citiem uzņēmumiem. Bieži ietver vairumtirdzniecību, ražošanas materiālus vai biznesa pakalpojumus.

C2C (Consumer-to-Consumer)

Platforma, kas ļauj patērētājiem pārdot produktus vai pakalpojumus citiem patērētājiem. Populāri piemēri ir eBay, Facebook Marketplace un vietējie sludinājumu portāli.

C2B (Consumer-to-Business)

Modelis, kurā indivīdi piedāvā produktus vai pakalpojumus uzņēmumiem. Piemēram, brīvprātīgie dizaineri, fotogrāfi vai konsultanti, kas piedāvā savus pakalpojumus uzņēmumiem.

E-komercijas attīstība

No pirmsākumiem līdz mūsdienu digitālajai revolūcijai

1991-1994

Pirmsākumi

Internets kļūst publiski pieejams, un parādās pirmie vienkāršie e-komercijas pakalpojumi. 1994. gadā notiek pirmais dokumentētais tiešsaistes pirkums - pica no Pizza Hut.

1995-2000

Izaugsmes periods

Tiek dibināti Amazon, eBay un daudzi citi nozīmīgi e-komercijas uzņēmumi. Notiek "dot-com" bums, kad investori iegulda milzīgus līdzekļus interneta uzņēmumos.

2001-2010

Konsolidācija un izaugsme

Pēc "dot-com" burbuļa plīšanas izdzīvo spēcīgākie e-komercijas uzņēmumi. Parādās Amazon Prime, un mobilie maksājumi kļūst arvien populārāki.

2011-2020

Mobilā un sociālā komercija

Viedtālruņi un planšetdatori maina iepirkšanās paradumus. Sociālie tīkli kļūst par svarīgu e-komercijas platformu, un pieaug personalizācijas nozīme.

2020-Tagad

Digitālā transformācija

COVID-19 pandēmija paātrina e-komercijas pieņemšanu visā pasaulē. Mākslīgais intelekts, paplašinātā realitāte un balss komercija veido nākotnes iepirkšanās pieredzi.

E-komercijas nākotnes tendences

Ieskats tehnoloģijās un pieejās, kas veidot nākotnes iepirkšanās pieredzi

Mākslīgais intelekts e-komercijā

Mākslīgais intelekts un mašīnmācīšanās

Personalizēti ieteikumi, automatizēta klientu apkalpošana un pieprasījuma prognozēšana, izmantojot MI algoritmus, kļūs par standartu e-komercijas vietnēs.

Paplašinātā realitāte

Paplašinātā un virtuālā realitāte

AR un VR tehnoloģijas ļaus klientiem "izmēģināt pirms pirkšanas" - virtuāli pielaikot apģērbu, vizualizēt mēbeles savā mājā vai izpētīt produktus 3D vidē.

Balss komercija

Balss komercija

Ar viedajiem skaļruņiem un balss asistentiem klienti varēs veikt pirkumus, izmantojot tikai balss komandas, padarot iepirkšanos vēl ērtāku un pieejamāku.

Blockchain tehnoloģija

Blockchain un kriptovalūtas

Blockchain tehnoloģija nodrošinās drošākus un caurspīdīgākus darījumus, bet kriptovalūtas piedāvās alternatīvu maksājumu metodi ar zemākām komisijas maksām.

Gatavi sākt savu e-komercijas ceļojumu?

Uzziniet, kā izveidot un pārvaldīt veiksmīgu interneta veikalu Latvijas tirgū.

Izpētīt risinājumus